شهریور ۸, ۱۴۰۱ کد خبر : 91012 استان‌ها بین‌الملل پربیننده ترین ها خبر سیاسی عناوین کل اخبار نسخه چاپی نسخه چاپی

بغداد به حالت عادی بازگشت؛ پایان ممنوعیت رفت و آمد در تمامی استان‌های عراق

بغداد به حالت عادی بازگشت؛ پایان ممنوعیت رفت و آمد در تمامی استان‌های عراق

فرماندهی عملیات مشترک عراق از پایان ممنوعیت رفت و آمد در بغداد و دیگر مناطق عراق پس از سخنرانی سید مقتدی الصدر خبر داد.

فرماندهی عملیات مشترک عراق امروز (سه شنبه) از پایان ممنوعیت رفت و آمد در تمامی استان‌های این کشور پس از سخنرانی سید مقتدی الصدر خبر داد.

پایان ممنوعیت رفت و آمد که از شب گذشته و درپی درگیری‌ها و تنش در بغداد آغاز شده بود، پس از آن صورت گرفت که مقتدی الصدر ساعتی پیش در یک کنفرانس خبری از حامیان خود خواست تا در عرض یک ساعت منطقه سبز را ترک کنند.

علاوه بر بغداد، قانون ممنوعیت رفت و آمد در دیگر استان‌ها نیز برقرار شده و امروز (سه شنبه) تمامی عراق تعطیل اعلام شده بود.

 در این راستا رسانه‌های عراقی خبر دادند که پس از ضرب‌الاجل «سید مقتدی الصدر» رهبر جریان صدر، حامیان این جریان در حال ترک منطقه سبز هستند. پایگاه خبری «شفق نیوز» و دیگر منابع خبری عراق با انتشار تصاویری گزارش دادند که حامیان جریان صدر در حال خروج از منطقه سبز بغداد هستند.

در همین حال به گفته منابع عراقی،  حرم امام حسین و حضرت عباس علیهم‌السلام که شب گذشته خالی از زائران شده بود، مملو از جمعیت شده است.

سید مقتدی الصدر رهبر جریان صدر عراق، لحظاتی پیش با حضور در یک نشست خبری در محل اقامتش در نجف اشرف، به ناآرامی‌ها و درگیری‌های خونین دیروز و امروز در عراق واکنش نشان داد.

رهبر جریان صدر در این کنفرانس اعلام کرد: «من از آنچه در عراق اتفاق می‌افتد، بسیار ناراحتم. از ملت عراق عذرخواهی می‌کنم. تنها متضرر اتفاقاتی که در حال رخ دادن است، عراقی‌ها هستند. وطن امروز اسیر فساد و خشونت است.»

وی در ادامه سخنانش با تعیین ضر‌ب‌الاجلی یک‌ساعته خواستار خروج حامیان خود از منطقه سبز بغداد شد و گفت: « اگر در عرض ۶۰ دقیقه خارج نشوید، از جریان صدر خارج خواهم شد.»

پس از این سخنان، «مصطفی الکاظمی» نخست‌وزیر عراق نیز در پیامی دعوت مقتدی الصدر به آرامش و پایان درگیری و عذرخواهی از مردم عراق را ستود و گفت که همگی باید برای حفاظت از عراق و جلوگیری از تنش، احساس مسئولیت اخلاقی کنند.

روز گذشته و پس از اعلام کناره‌گیری سید مقتدی الصدر رهبر جریان صدر از سیاست، حامیان این جریان در منطقه سبز در دسته‌های پراکنده در خیابان‌های مختلف به راه افتادند و وارد ساختمان‌های دولتی و حاکمیتی عراق شدند.

پس از تداوم اغتشاشگری آشوبگران حامی جریان صدر در بغداد و ورود گروه نظامی «سرایا السلام» وابسته به این جریان به درگیری‌ها، حملات راکتی و تیراندازی‌ها در نزدیکی منطقه سبز آغاز شد.

جریان صدر از بیش از یک ماه گذشته به دلیل اختلافات سیاسی، طرفدارانش را به تظاهرات در عراق وا داشته و این افراد تا پیش از سخنرانی امروز رهبر جریان صدر با اشغال ساختمان پارلمان روند سیاسی کشور را تعطیل و تشکیل دولت جدید را به تاخیر انداختند.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر