شهریور ۱۱, ۱۴۰۱ کد خبر : 91075 استان‌ها بین‌الملل پربیننده ترین ها خبر سیاسی گزارش ویژه گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی
سرویس سیاسی جاهدخبر: مجتبی وهابی، نویسنده و مدیرمسئول رسانه های پایگاه های خبری جاهدخبر، آوای نزدیک، هفته نامه نقش گیلان و مجله مهرشمال:

” چرایی اعتراضات در عراق و عدم ثبات سیاسی در این کشور “

” چرایی اعتراضات در عراق و عدم ثبات سیاسی در این کشور “

با گذشت چندین ماه از انتخابات پارلمانی عراق ، عدم توافق بین گروه ها و جناح های سیاسی موجب شد که روند انتخاب رئیس جمهور، رئیس مجلس و نخست وزیر با چالش مواجه شده و در نتیجه این تاخیر اختلافات و تنش‌ها تشدید شد.

از سوی دیگر سماجت جریان صدر و استعفای نمایندگی و همچنین عدم هماهنگی با چارچوب شیعی موجب شد تا فضای جامعه عراق به تبع این اختلافات دچار چالش و تنش شود، اوج این اتفاقات نیز از زمان صدور بیانیه مقتدی صدر مبنی بر کناره گیری از فعالیت های سیاسی  آغاز شد که در پی این پیام طرفداران صدر آشوب کرده و به دنبال مطالبات غیر قانونی بودند و حتی از اعلام نظر دیوان عالی عراق نیز تبعیت نکردند.

با فروکش کردن درگیری ها، انتظار می رود شرایط برای برگزاری انتخابات مجدد پارلمانی بنا به درخواست گروه های سیاسی فراهم شود، چارچوب هماهنگی شیعی نیز گفت‌وگوها و مذاکراتی داشته اند. امیدواریم عراق در روزهای آتی با ثبات شده و اضلاع سیاسی عراق به سمت آرامش و ثبات پایدار برود.

در پی این اتفاقات شاهد بودیم که برخی جریانات فرصت طلب به نمادهای مقاومت و حشد الشعبی حمله کردند، این ها به دنبال صلح و ثبات نیستند ، فرصت طلب بوده و دشمن ثبات و امنیت عراق هستند، در واقع بحث شیعی-شیعی از سوی دشمنان ملت عراق دنبال می شد. حتی در برخی مقاطع به دنبال اختلاف ایران و  عراق بودند.

با نگاهی به ژئوپلیتیک عراق و جایگاه سیاسی این کشور و همچنین جایگاه عراق در حوزه انرژی منطقه و دنیا، این نکته حائز اهمیت است که هر گونه تحول سیاسی و اجتماعی در این کشور به طور مستقیم و غیر مستقیم تاثیرات قابل توجهی را بر روی مسائل ژئوپلیتیک منطقه و اقتصاد انرژی در جهان خواهد داشت.

سه جریان عمده قومی در عراق اعم از تشیع، تسنن و کردها باید با همدلی و انسجام داخلی فرآیند تشکیل حاکمیت را تسریع بخشند و اجازه ندهند کشورهای فرامنطقه‌ای و افزایش درگیری‌های سیاسی داخلی بتوانند از این خلاء، جنگ داخلی را ایجاد کرده و مجددا مانند سال های حاکمیت استبداد صدامی به قهقهرا بروند.

عراق در حال پیدا کردن جایگاه واقعی خود در جهان عرب و اسلام است یکی از نمونه های این مساله میانجی‌گری میان ایران و عربستان می‌باشد. لذا در صورت عدم ثبات سیاسی این جایگاه می تواند به جای صعود، به سقوط منجر شود و طبیعتا مردم عراق طی این روند نا سالم  متضرر می شوند.

در آستانه مراسم اربعین حسینی هستیم، تلاش داشتند تا همایش ملت ایران و عراق و مسلمانان جهان را تحت الشعاع قرار دهند اما با درایتی که آیت الله حائری و صدر کردند ان شاءالله در آینده به سمت همسویی ، اتحاد و وحدت پیش بروند.

 

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر