آذر ۱۴, ۱۴۰۱ کد خبر : 92629 اجتماعی پربیننده ترین ها خبر عناوین کل اخبار نسخه چاپی نسخه چاپی
دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار:

۳۵ میلیون هکتار از مناطق کشور غبارخیز است

۳۵ میلیون هکتار از مناطق کشور غبارخیز است

مشاور رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست و دبیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار گفت: ۳۵ میلیون هکتار از مناطق کشور غبارخیز است که سالانه ۴.۲ میلیون تن گرد و خاک با ذرات زیر ۱۰ میکرون گسیل می‌کنند.

علی محمد طهماسبی بیرگانی در همایش بین المللی حفاظت از خاک، صنعت و امنیت غذایی که در بندر سیراف استان بوشهر به میزبانی شرکت پتروشیمی زاگرس برگزار شد، اظهار کرد: در بحث برون مرزی نیز تمام اطراف ما از کشورهای همسایه گسیل گرد و غبار داریم که وسعت این محدوده حدود ۲۷۰ میلیون هکتار است که سالیانه ۱۴۵ میلیون تن گرد و غبار از این نواحی گسیل می‌شود.

وی بیان کرد: پیرو نشست وزیران در تهران که با حضور ۱۱ وزیر از کشورهای منطقه برگزار شد بر این مهم تاکید داشتیم که صندوقی منطقه‌ای برای پشتیبانی از اقدام‌های اجرایی راه‌‎اندازی و یک کارگروه تخصصی و فنی برای پشتیبانی فنی از اقدامات تشکیل شود.

طهماسبی بیرگانی ادامه داد: طرح آغاز تاسیس صندوق یاد شده با همکاری دفتر یو.ان.دی.پی در دستور کار قرار دارد و در این قالب، علاوه بر امکان سنجی، نحوه ایجاد صندوق مشترک منطقه‌ای و آسیب شناسی موضوع انتقال تکنولوژی و فناوری‌های در این زمینه مدنظر قرار دارد.

وی افزود: در این زمینه نشست‎ و هماهنگی‌های نیاز صندوق تشکیل خواهد شد تا بر مبنای آن برنامه‌‎های اجرایی و عملیاتی در سطح منطقه با همکاری نهادهای بین المللی داشته باشیم.

طهماسبی بیرگانی اظهار کرد: مبنای تمام اقدام‌های مرتبط با خاک در زمینه‌های حفاظت، کاهش و جلوگیری از آلودگی، افزایش بهره‌وری و سایر پارامترها و موارد مرتبط با حفظ خاک و جزء تاکید تمام مسئولان است.

وی افزود: در قانون خاک نیز که تمام موارد موردنیاز در آن دیده شده و سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این زمینه اقدام‌های متعددی در دستور کار دارد.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر