اسفند ۳, ۱۴۰۲ کد خبر : 105220 اجتماعی خبر عناوین کل اخبار گفتگو گیلان نسخه چاپی نسخه چاپی
در کارگروه فنی و تخصصی پیشگیری و کنترل عفونت ناشی از انگل فاسیولا مطرح شد؛

بهترین اقدام برای مقابله با بیماری فاسیولیازیس، پیشگیری از ابتلا به آن است

بهترین اقدام برای مقابله با بیماری فاسیولیازیس، پیشگیری از ابتلا به آن است

کارگروه فنی و تخصصی پیشگیری و کنترل عفونت ناشی از انگل فاسیولا با هدف اتخاذ تصمیمات و اقدامات مشترک در کنترل این بیماری در معاونت بهداشتی دانشگاه تشکیل جلسه داد.

کارگروه فنی و تخصصی پیشگیری و کنترل عفونت ناشی از انگل فاسیولا به همت گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری های واگیر با حضور نمایندگان آموزش و پرورش استان، اداره کل دامپزشکی و مدیران و کارشناسان ستادی معاونت بهداشتی برگزار شد.

در این جلسه، دکتر سید محمود رضوانی- معاون بهداشتی دانشگاه، با اشاره به اهمیت آگاهی پیش از وقوع طغیان بیماری به ویژه در بیماری هایی مانند فاسیولیازیس اظهار کرد: بیماری فاسیولیازیس که از انگل فاسیولا به وجود می آید به دلیل خوردن سبزی های محلی و همینطور مصرف جگر و محصولات دامی که به صورت کامل پخته نشده اند در فرد ایجاد می شود و با توجه به مشاهدات و رصد و مراقبتی که از سطح استان طی هفته های اخیر انجام شده و همینطور نزدیکی ماه مبارک رمضان، آماده بودن برای پیشگیری از شیوع این بیماری بسیار مهم است.

وی افزود: علاوه بر ماه مبارک رمضان، نزدیکی ایام تعطیلات نوروزی و ورود گردشگران به استان و تمایل شان برای مصرف سبزیجات محلی و محصولاتی مانند نمک سبز ( دلار) احتمال شیوع بیماری فاسیولیازیس را افزایش می دهد که این جلسه، برای بهره مندی از راهکارهای علمی و تخصصی برای جلوگیری از این بیماری است.

معاون بهداشتی دانشگاه تاکید کرد: آگاه سازی مردم درباره ی این بیماری و خودمراقبتی هایی که باید آموزش ببینند تا به بیماری فاسیولیازیس مبتلا نشوند در پیشگیری از بروز این بیماری و افزایش تعداد مبتلایان بسیار تاثیرگذار است که برای این مهم باید از همه ی ظرفیت ها اعم از رسانه های نوشتاری و مجازی بهره برد.

در ادامه ی این جلسه، در خصوص اهمیت پیشگیری به عنوان بهترین اقدام برای مقابله با بیماری عفونی ناشی از انگل فاسیولا، بازآموزی پزشکان درباره این بیماری و روش های درمان آن، اهمیت آموزش مردم درباره راه های انتقال انگل فاسیولا و آگاه سازی بیش از پیش مردم در مقطع کنونی، مطالبی بیان شد.

در پایان، پس از ارائه پیشنهادات، آموزش مجدد پزشکان درباره ی بیماری عفونی ناشی از انگل فاسیولا، آموزش مجدد همکاران آزمایشگاهی در حوزه ی انگل شناسی و تامین و تدارک داروهای موردنیاز و تشدید مراقبت ها مورد تاکید قرار گرفت و مصوب شد.

لینک کوتاه :

اخبار مرتبط

نظرات

بدون نظر